Ana Sayfa
19 Nisan 2019 ( 1044 izlenme )
Reklamlar

AKP'nin kritik isminden 'başkanlık sistemi' itirafı!

Eski AKP Genel Başkan Yardımcısı ve üç dönem milletvekilliği yapan Selçuk Özdağ, Twitter hesabından başkanlık sistemini eleştirdi. Özdağ, AKP'yi de eleştirdiği paylaşımlarında sistemin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Özdağ, 16 Nisan'daki referandumda kendisinin de "evet" oyu verdiğini belirterek “Bu seçim -partili Cumhurbaşkanı- sisteminin Türkiye gerçeklerine ne kadar uzak olduğunu göstermiştir. Bir ülkede her kurum taraf haline gelirse o ülkede parçalanma kaçınılmaz olur. (Ben de evet dedim, yanıldığımı görüyorum), Bu sistem tekrar gözden geçirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

ÇOLUK ÇOCUĞUNUZU DEVLETE MUSALLAT ETMEMİŞSENİZ DİNDARSINIZ DEMEKTİR

Özdağ, AKP’yi de eleştirdiği paylaşımlarında şunları kaydetti:
1-Devlet malını 80 milyonun hakkı var titizliği ile korumuşsanız dindarsınız demektir. Önemli olan herhangi bir partiye mensubiyet değil bu meziyetlere sahip olmaktır.

2-Ülke ve millet menfaatlerini parti, şahıs grup menfaatlerinden önde tutuyorsanız vatanseversinizdir. Kul hakkına riayet etmiş, siyaseti ticarete çevirmemişseniz dindarsınız demektir. Çoluk çocuğunuzu devlete musallat etmemişseniz dindarsınız demektir.

3-Usülsüz ihale yapan, devlet malına ganimet malı gibi çullanan, eş dost, akraba, yandaş, partili ayırımı yapan, siyaseti din haline getiren, yalan söyleyen, iftira atan hangi partiden olursa olsun dinle münasebetini sıfırlamış demektir.

4-Bu seçim -partili Cumhurbaşkanı- sisteminin Türkiye gerçeklerine ne kadar uzak olduğunu göstermiştir. Bir ülkede her kurum taraf haline gelirse o ülkede parçalanma kaçınılmaz olur. (Ben de evet dedim,yanıldığımı görüyorum),Bu sistem tekrar gözden geçirilmelidir.

5-CB makamı bir partiyi değil tüm milleti temsil etmelidir. Vatandaşlarını partisine göre ayırmamalıdır. Toplumsal barışın bir sigortası gibi işlev görmelidir. Taraf olan bir makam toplumu uzlaştırma, barıştırma şansını kaybeder.

6-CB sistemi de demokrasi içinde bir alternatiftir ama partili cumhurbaşkanlığı sistemi değil. Bizim gibi derin ayrılıklar yaşayan ülkelerde devletin tarafsızlığını kaybetmesi( çünkü CB makamı devleti temsil eder) ülkeyi felakete götürür.

7-Seçimin Sonuçlarına itiraz hukuki ve demokratik bir imkandır, ancak o sonuçlara saygı göstermemek başka bir şeydir. Çünkü seçim kazanmak için sadece bir oy fazlası kafidir

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Ülkem bu durumdayken o lüks uçağa binemem' CHP’nin asıl hedefi demokrasi getirmek buna müsaade etmememiz lazım Milli Savunma Bakanı Akar, CHP'li Özgür Özel İçin Harekete Geçti Cumhurbaşkanı Erdoğan tartışılan uçak için ilk kez konuştu! Satın mı alındı?